טלפון: 03-5117033
ד"ר אילן כהן
אורטופד מומחה לניתוחי הקרסול וכף הרגל
  • ניתוח הלוקס ולגוס ואצבעות-פטיש.
  • ניתוח מטטרסלגיה (כאבים בכרית כף הרגל).
  • ניתוח דורבן או דלקת\קרע בגיד אכילס.
  • ניתוח קיבוע סוב-טאלארי.
  • ניתוחי שברים בקרסול וכף הרגל.
  • הערכת-נכות אורתופדית לנפגעי תאונות.
  • הכנת חוות-דעת משפטית לאחוזי נכות.

דורבן ברגל - אפשרויות טיפול

למרות שנהוג לחשוב כי בעיה זו מופיעה רק אצל אלו העוסקים בפעילות ספורטיבית מקצועית, דורבן ברגל מופיע בכל הגילאים. נכונה העובדה כי הבעיה מופיעה חלק גדול מהפעמים אצל ספורטאים, אך גם גברים ונשים מבוגרים סובלים ממנה לא פחות. הבעיה מתפתחת לאורך זמן ונובעת ממגוון רחב של סיבות בהן ניתן למנות מבנה גופני מולד של כף הרגל, שימוש בנעליים לא מתאימות, שינויים גופניים וגם הפעלת עומסים על האזור, ללא מתן אפשרות מספקת למנוחה.  

 

דורבן ברגל - התסמינים

למרות שלא מדובר בבעיה שמובילה לנכות תנועתית, דורבן בעקב הרגל יכול להוות מטרד עצום בחיי היום-יום. הכאבים מורגשים לרוב בצעדים הראשונים של היום. מרבית החולים מתלוננים כי תחושת הכאב החזקה ביותר מופיעה לאחר שהם מתעוררים משינה וקמים ממיטתם, לאחר מכן הכאב לרוב שוכך ומופחת. עם זאת הוא יכול לחזור לעיתים לאחר מצבים כגון עמידה ממושכת, או פעילות ספורטיבית.

בזמן שאנו עומדים, הולכים או רצים מופעלים לחצים עצומים ורציפים על המערכות הפיזיות השונות בכפות הרגליים שלנו. כמו גם במקרי דלקת של אזורים אחרים בגוף, גם דורבן נוצר לרוב מתוך איחוי בעייתי של קרעים מיקרוסקופיים שנוצרים בזמן עומס. האיחוי הקלוקל מוביל בסופו של דבר לדלקת. ניתן לאבחן את הבעיה באמצעות שיחה עם אורטופד כף רגל ובדיקה פיזית. בהמשך מבוצעות בדיקות הדמיה שונות כגון צילומי רנטגן שמציגים בבירור את הזיז הגרמי הקרוי 'הדורבן' (תרגום של המילה SPUR באנגלית), בדיקת אולטרה-סאונד שמדגימה את רצועת כף הרגל (הפציה הפלנטארית - PLANTAR FASCIA) וכן את הנוכחות של התהליך הדלקתי הפעיל הגורם לכאבים, ולעתים נדרש גם מיפוי עצמות בעיקר במקרים קשים שאינן מגיבים טוב לטיפולים השונים.


ניתוח דורבן ברגל

הטיפולים המוצעים לסובלים מדורבן ברגל משתנים לרוב לפי רמת החומרה של המקרה הספציפי וזמן הגילוי.במידה ומדובר במצב התחלתי לא חריף במיוחד, שיטות טיפול שמרניות כגון פיזיותרפיה בשילוב עם תרופות נוגדות-דלקת ומדרסים מיוחדים המעניקים רכות לעקב ומסייעים בהפחתת העומס המכאני המופעל עליו בעת הדריכה יספיקו בכדי למנוע כאבים מיותרים. ברמות חריפות יותר של הבעיה משתמשים בזריקות קורטיזון שמיועדות לרפא את הדלקת או טיפול באמצעות גלי-הלם (SHOK WAVE THERAPY) שהם בעצם גלי קול (אולטרה-סאונד) בעוצמה קבועה כדוגמת המכשירים המשמשים לריסוק אבנים בדרכי השתן. האנרגיה שהם מפעילים על הרקמות מסייעת בריפוי התהליך הדלקתי (הגם שהדורבן עצמו נשאר לאחר הפעולה שכן הוא עשוי מעצם קשה במיוחד שרק בניתוח ניתן להסירה).

מכיוון שהבעיה עלולה להתפתח למצבים חמורים בהם כמעט ולא ניתן ללכת לעתים במשך חודשים רבים ואף שנים, קיימת לפיכך גם האופציה של התערבות כירוגית, בעצם - ניתוח דורבן ברגל. הניתוח לטיפול בדורבן כולל 'פתיחה' מצומצמת של העור באמצעות חתך קטן ודרכו מבצעים ניתוק חלקי של רצועת כף הרגל ממאחזה אל עצם העקב כדי להפחית בה את המתח וכן כריתה של הדורבן. נרחבת יחסית של האזור בכדי להוציאו. מדובר בניתוח פשוט יחסית, אך כזה שכולל תקופת החלמה ארוכה דבר  שמרבית האנשים מעדיפים להימנע ממנו.

לסיכום הדברים - דורבן ברגל מהווה מטרד לא פשוט, אך עם אפשרויות טיפול רבות. ככל שתפנו לרופא סמוך למועד הופעת התסמינים, כך תהליך הטיפול יהיה קל ויעיל יותר.
כל הזכויות שמורות למרכז הישראלי לרפואת הקרסול וכף הרגל
בניית אתרים אי.קיי.דיזיין  בניית אתרים אי.קיי.דיזיין