טלפון: 03-5117033
ד"ר אילן כהן
אורטופד מומחה לניתוחי הקרסול וכף הרגל
  • ניתוח הלוקס ולגוס ואצבעות-פטיש.
  • ניתוח מטטרסלגיה (כאבים בכרית כף הרגל).
  • ניתוח דורבן או דלקת\קרע בגיד אכילס.
  • ניתוח קיבוע סוב-טאלארי.
  • ניתוחי שברים בקרסול וכף הרגל.
  • הערכת-נכות אורתופדית לנפגעי תאונות.
  • הכנת חוות-דעת משפטית לאחוזי נכות.

ניתוחי קרסול וכף הרגל

ינואר 06 מוסף "בריאות" מעריב: נוירופטיה סוכרתית היקפית (שם הכתבה "חשמל זורם בכפות רגליך"). מאת: ד"ר אילן כהן אורטופד כף רגל. ניתן לדמות את העצבים בגפיים לחוטי חשמל המחברים בין המוח לבין האיבר המרוחק (איבר המטרה). העצב הינו חוט החשמל דו-כיווני: הוא אוסף אינפורמציה ביחס לסביבה מקולטנים או חיישנים מיוחדים המצויים בעור, בגידים ובשרירים ומעביר את התשדורות למוח.
12.4.09: ציפורן חודרנית (ONYCHOCRYPTOSIS- INGROWN TOENAIL). מאת: ד"ר אילן כהן אורטופד כף רגל. ציפורן חודרנית היא מחלה של בהונות הרגליים שבה קצה חד של הציפורן מתעקם ומתחפר בתוך העור והרקמה הרכה שבשולי הציפורן וגורם לדלקת מקומית. המצב מלווה בכאבים עזים עם קושי בנעילת נעליים סגורות, ולעתים גם בהפרשות נוזליות בעלות ריח לא נעים.
נובמבר 05 מוסף בריאות "60 פלוס" מעריב: כף הרגל הסוכרתית (שם הכתבה "מכף רגל"). מאת: ד"ר אילן כהן אורטופד כף רגל. מחלת הסוכרת גורמת לפגיעה רב מערכתית על רקע סתימות בכלי הדם. האיברים העיקריים שנפגעים הם הכליות, הרשתית של העין, כלי הדם הכליליים שמספקים דם לשריר הלב, וכלי הדם של הרגליים. חסימת זרימת הדם ברגליים היא משולבת בכלי דם גדולים (עורקים) ובכלי דם קטנים (עורקיקים ונימים) והתוצאה היא התפתחות של נמק או כיבים בכף הרגל.
הכתבה "רופאים ללא גבולות" שהתפרסמה בעיתון "סקופ" בתאריך 16.3.06(גליון 902, עמ' 47): הנער מורד בשיר היה בדרכו לביה"ס כאשר קליע שירו חמושים במהלך הפגנה בעזה ריסק את כף רגלו. הפתרון היחיד שהוצע בעזה היה לכרות את כף הרגל. לאחר התייעצות נוספת הוחלט לשלוח את בשיר לטיפול במחלקה האורתופדית של ביה"ח ברזילי באשקלון. בברזילי הצליחו הרופאים בניתוח ראשון מסוגו בארץ להציל את כף רגלו של הנער הפלשתיני. ד"ר אילן כהן אורתופד במחלקה האורתופדית של ביה"ח ברזילי באשקלון הצליח לשחזר כף רגל של נער פלשתיני מעזה שהתרסקה לחלוטין כתוצאה מפגיעת קליע.
מאת: ד"ר אילן כהן. הסחוס הינו שכבת מגן רכה יחסית המצפה את קצוות העצמות במפרק (מפרק הינו חיבור בין שתי עצמות – רוב המפרקים בגוף בנויים כדי לאפשר תנועה בין העצמות). תכונתו העיקרית היא שהוא מאוד חלק ולכן הוא מפחית למינימום את מידת החיכוך של העצמות בעת תנועת המפרק. החיכוך מופחת עוד יותר ע"י נוזל סמיך המיוצר ע"י הגוף ומופרש לתוך המפרק, הקרוי נוזל סינוביאלי- SYNOVIAL FLUID.
מאת: ד"ר אילן כהן. הקרסול הוא המפרק המחבר בין השוק לכף הרגל והוא מאפשר תנועה של כף הרגל בציר אחד בלבד, הרמה בכיוון מעלה- תנועה הנקראת כיפוף גבי DORSIFLEXION והורדה כלפי מטה- או כיפוף כפי PLANTARFLEXION.
מאת: ד"ר אילן כהן. הקדמה: הלוקס ולגוס הוא עיוות של קדמת כף הרגל שבו הבוהן סוטה בהדרגה הצידה-החוצה לכיוון החלק החיצוני של כף הרגל קרי לכיוון האצבעות הסמוכות. כתוצאה מכך המפרק של בסיס הבוהן נחשף בצידו הפנימי ויוצר כעין בליטה גרמית בחלק הפנימי של קדמת כף הרגל. הבליטה הזאת ידועה בשם בניון BUNION.
מאת: ד"ר אילן כהן. יציבותו של מפרק מושגת באמצעות רצועות LIGAMENTS המחברות בין עצמות המפרק. הרצועות עשויות רקמת חיבור חזקה אך גם מעט גמישה והן מאפשרות למפרק לנוע באופן מבוקר רק בכיוון הרצוי כדי להשיג תנועה חלקה ואחידה בין העצמות באמצעות המשטחים הסחוסיים המצפים את קצוות העצם ומפחיתים את החיכוך בזמן התנועה.
מאת ד"ר אילן כהן. בהתפתחותנו המוקדמת בתקופה העוברית, השלד הראשוני שנוצר מרקמת החיבור המזנכימאלית MESENCHYME בתקופה העוברית מורכב כולו מסחוס. התבנית הסחוסית של הגף העוברי (יד או רגל) היא בהתחלה גוש אחד רציף של רקמת סחוס אשר בהמשך מבשיל ונחלק לתבניות-משנה לפי צורת העצמות של השלד הבוגר המוכתבת ב- DNA.
הלוקס ולגוס- אנאטומיה ופתולוגיה. מאת: ד"ר אילן כהן. המבנה הגרמי: כף הרגל בנויה בחלקה האחורי מעצמות הטרסוס TARSUSובחלקה הקדמי מעצמות המסרקים METATARSALS ועצמות האצבעות או הגלילים PHALANGES. הבוהן (האצבע הראשונה לענייננו) מורכבת משני גלילים בלבד (לעומת שאר האצבעות המורכבות משלושה גלילים כל-אחת), הגליל הקריבני PROXIMAL PHALANX והגליל הרחיקני DISTAL PHALANX. המטטרסוס (=המסרק) הראשון מורכב מ"בסיס" בחלק הקרוב למרכז הגוף, ומ"ראש" בחלק המרוחק הפונה כלפי הבוהן.
פיזיותראפיה לכף הרגל מסייעת לתהליך ההחלמה מפציעות ובנוסף לכך היא גם מקנה לאזור חוזק שמסייע במניעת פציעות עתידיות.
מהי למעשה מרפאת כאב, כיצד מטפלים בכאבי רגליים בטיפולים המוענקים במרפאה מסוג זה ומהן יתרונותיה השונים בפועל.
ניתוח בכף הרגל עשוי לחייב התאמות מיוחדות של פתרונות אורטופדיים. את הפתרונות האלה כדאי לבחור תוך התייעצות עם אנשי מקצוע והתייחסות לשורה ארוכה של פרמטרים. במאמר הבא נסביר את הנושא ונביא טיפים לרכישה מוצלחת.
ישנה חשיבות רבה לתפקידו של המיניסקוס בתפקוד הברך. המאמר הבא יסביר את הסיבות לקרע, אפשרויות הטיפול ומתי מומלץ לנתח.
מה הם הסימפטומים של כאבים ברגליים, מה הגורמים לכאבי רגליים ואיך ניתן לטפל בהם, כנסו לקרוא!
כל הזכויות שמורות למרכז הישראלי לרפואת הקרסול וכף הרגל
בניית אתרים אי.קיי.דיזיין  בניית אתרים אי.קיי.דיזיין