טלפון: 03-5117033
ד"ר אילן כהן
אורטופד מומחה לניתוחי הקרסול וכף הרגל
  • ניתוח הלוקס ולגוס ואצבעות-פטיש.
  • ניתוח מטטרסלגיה (כאבים בכרית כף הרגל).
  • ניתוח דורבן או דלקת\קרע בגיד אכילס.
  • ניתוח קיבוע סוב-טאלארי.
  • ניתוחי שברים בקרסול וכף הרגל.
  • הערכת-נכות אורתופדית לנפגעי תאונות.
  • הכנת חוות-דעת משפטית לאחוזי נכות.

מדרסים לדורבן בכף הרגל

אם גם אתם נמנים על מי שסובל מכאבים בעקב כף הרגל וקיבלתם הפנייה לצילום רנטגן והמלצה להתאמת מדרסים לדורבן כדאי שתקראו את הכתוב.
שכיחותן של תלונות על כאבים באזור הקרסול עולה מאוד בשנים האחרונות ואיתן הרצון לספק אבחנה מהירה. ממצא בולט שמתגלה אצל רבים מהמתלוננים הוא של עצם גרמית המצויה בכף הרגל (הידועה בשמה העממי דורבן). אז ממצא לצד תלונות שווה סיפוק אצל שני הצדדים, אך האם כאן נפתרה הבעיה? מסתבר שלא... 
 

האם דורבן בכף הרגל הוא המקור לכאבים?

ספורטאים רבים, אנשים בעלי משקל עודף וכאלה הסובלים מכפות רגליים שטוחות (פלטפוס בכף הרגל) הינם בסיכון גבוה יותר לסבול מכאבים בעקב, אך לא כל כאב יכול להיות מוסבר באמצעות נוכחותו של זיז גרמי בכף הרגל. הימצאותו של דורבן בכף הרגל אינה ערובה לכך שהוא המקור לכאבים. רבים יופתעו לשמוע כי הימצאותה של אותה עצם הינה שכיחה בקרב האוכלוסייה ורבים אף לא יודעים על קיומה, וזאת מאחר ואינה גורמת לכאבים. לכן, בעת התאמת מדרסים לדורבן חשוב להבין מה תפקידם המדויק וכיצד יקלו על הכאבים.
 

על רצועה פלנטרית שמעת?

בכף הרגל שלנו ישנה רצועה אחת חשובה מאוד שראשיתה בעצם העקב, הידועה בשם קלקנאוס, וסופה באצבעות כף הרגל. רצועה זו מספקת תמיכה רבה לקשת הפנימית ומתפקדת כקפיץ המכין את את כף הרגל לקראת פעולת הדחיפה, אותה פעולה שיוצרת את תנועת ההליכה או הריצה.
רצועה זו היא גם האחראית העיקרית להופעתו של הדורבן. משיכה של אותה רצועה בנקודת האחז שלה גורמת להיווצרות אותו זיז בולט. לצד אחריותה בהיווצרותה של אותה עצם בולטת היא משחקת גם תפקיד במצבי דלקת המופיעים בשטחה. עומס יתר על אזור אחיזתה בעצם יוצר לא פעם דלקת טבעית - Plantar Fasciitis. דלקת זו גורמת לא אחת להופעת כאבים עזים באזור העקב, כאבים אשר ללא טיפול הולם עשוים להפוך כרוניים וליצור הגבלת תנועה משמעותית.
 

טיפול בכאבים בעקב

דלקת ברצועה הפלנטרית נוטה להוביל לכאבים בעת ביצוע צעדים ראשונים לאחר זמן מנוחה ממושך. אם התעוררתם ועשיתם פעמיכם אל עבר מכונת הקפה יחד עם כאבים באזור הקרסול אז יתכן כי אתם סובלים מדלקת, אם זהו המצב אל תתמהמהו ותטפלו בכך באופן מיידי. אמנם כאבים אלו נוטים לחלוף כעבור מספר צעדים אך אין זה אומר כי ניתן להתעלם מכך. כאבים דלקתיים עלולים להופיע בעת תחילת ההליכה או הריצה ולהיעלם בהמשך הדרך, אל תחשבו שהתגברתם עליהם.
כאשר המקור לכאבים הוא אותו דורבן בכף הרגל אז רצוי לבצע התאמת מדרסים עם תמיכה רכה להפחתת העומסים החלים על עקב כף הרגל. מדרס לדורבן עם תמיכה בקשת הפנימית כך שיקבעו את מנח כפות הרגליים כאשר הקשת בהגבהה ומפחיתה עומס מהרצועה הפלנטרית.
כל הזכויות שמורות למרכז הישראלי לרפואת הקרסול וכף הרגל
בניית אתרים אי.קיי.דיזיין  בניית אתרים אי.קיי.דיזיין