טלפון: 03-5117033
ד"ר אילן כהן
אורטופד מומחה לניתוחי הקרסול וכף הרגל
  • ניתוח הלוקס ולגוס ואצבעות-פטיש.
  • ניתוח מטטרסלגיה (כאבים בכרית כף הרגל).
  • ניתוח דורבן או דלקת\קרע בגיד אכילס.
  • ניתוח קיבוע סוב-טאלארי.
  • ניתוחי שברים בקרסול וכף הרגל.
  • הערכת-נכות אורתופדית לנפגעי תאונות.
  • הכנת חוות-דעת משפטית לאחוזי נכות.

הקשר בין סוכרת לבעיות ברגליים ואיך אורטופדיה יכולה לעזור בנושא

מחלת הסכרת נחשבת לאחת האויבות הבריאותיות הגדולות ביותר והסובלים מסוכרת יודעים שמדובר במאבק מתמשך במחלה. סוכרת היא למעשה הפרעה בייצור האינסולין בגוף והמחלה באה לידי ביטוי במגוון סימפטומים כמו זיהומים בעור, יובש בפה, עייפות מתמשכת, רעב ואחד התסמינים הוא גם בעיות בכפות הרגליים. למעשה, נוירופתיה סוכרתית מקושרת לנזק עצבי בכפות הרגליים ובעקבות כך החולים עשויים לחוש כאב חד בכפות הרגליים, עקצוצים, בעיות בזרימת הדם או להבחין בהתפתחותם של כיבים, פצעים וסימנים מטרידים שמהווים תמרורי אזהרה לכך שיש בעיה חמורה. החשש הגדול מעבר לכאב ולבעיות בטווח התנועה הוא שנוירופתיה סוכרתית תוביל למצב של קטיעת כפות הרגליים ולכן, חשוב מאוד לשמור ככל שניתן על הרגליים. יש לקחת בחשבון שיש אנשים שלא מרגישים שיש להם בעיה ברגל עד שהם מאבדים תחושה, כי לא תמיד יופיעו פצעים או סימנים פיזיים לבעיה ומכאן החשיבות של תשומת לב והגנה על כפות הרגליים כטיפול מנע.

כיצד ניתן למנוע ולטפל בבעיות בכפות רגליים בעקבות מחלת הסוכרת? לפניכם מספר המלצות בכל הנוגע לניהול מחלת הסוכרת, תוספים אופציונליים, פעילות גופנית, טיפולי פיזיותרפיה, נעליים אורטופדיות וליווי של אורטופד מומחה.

לנהל את המחלה בצורה הנכונה


נתחיל בכך שהדבר החשוב ביותר הוא להבין שסוכרת היא מחלה שיש לנהל, לעקוב ולפקח אחריה כדי למנוע החמרה במצב. בין אם מדובר בדקירה יומית כחלק מהמעקב אחר המדדים ובין אם יש צורך בתרופות למיניהן. חומצה אלפא ליפואית למשל יכולה לסייע בהפחתת תסמינים של נוירפתיה סוכרתית כמו תחושת נימול או רגישות מוגברת. זוהי נוגדת חמצון עוצמתית שבכוחה לנטרל רדיקלים חופשיים ולסייע כאמור בהפחתת תסמינים כמו גם בפגיעה בתאי עצב.

איך נעליים אורטופדיות יכולות לסייע לכם?


כפות הרגליים מועדות כאמור לפגיעה ולכן יש לשמור עליהן בין אם באמצעות תכשירים ייעודיים המגינים על כפות הרגליים מנזקים שונים מבלי לסתום הנקבוביות ובין אם בחבישת גרביים ייעודיות לרגליים סוכרתיות שלמעשה מנדפות זיעה.
נעליים אורטופדיות יכולות מאוד לעזור לסובלים מהמחלה, כיוון שהן מתוכננות בדרך כזו שנועדה להפחית עומס על כף ברגל במיוחד בנקודות לחץ, לווסת את הלחץ ולאוורר את הרגל ועם זאת לתמוך בה במהלך תנועה. מרבית הדגמים המיועדים לסוכרתיים מבוססים על חומר רך ללא תפרים בולטים ועל קפיצים נמתחים שמסייעים בשחרור נקודות לחץ. מרבית הנעליים רחבות במיוחד ובעלות סוליות נוחות לשיפור תנועת כף הרגל.

פיזיותרפיה שעושה הבדל


טיפולי פיזיותרפיה אף הם יכולים לתרום מאוד לסובלים ממחלת סוכרת עם בעיות בכפות הרגליים. במהלך הטיפול לומד המטופל לשפר את טווחי התנועה ותרגילים שיכולים לסייע לו להתמודד עם הכאב.  פעילות גופנית מותאמת נחשבת למומלצת מאוד על פי היכולות של המטופל, כי פעילות גופנית מסייעת בהמרצת זרימת הדם ובמקרים רבים של סוכרת מדובר בזרימת דם לקויה ולכן, הפעילות יכולה לתקן ולפצות על מצב זה. כמו כן, פעילות גופנית משפרת את חילוף החומרים ובונה עצמות ושרירים חזקים שחיוניים מאוד לבריאות הכללית של חולי סוכרת וכן עודף משקל עשוי לזרז התפתחות כיבים, כך שפעילות גופנית יכולה לסייע בשמירה על משקל גוף תקין.

כל הזכויות שמורות למרכז הישראלי לרפואת הקרסול וכף הרגל
בניית אתרים אי.קיי.דיזיין  בניית אתרים אי.קיי.דיזיין