טלפון: 03-5117033
ד"ר אילן כהן
אורטופד מומחה לניתוחי הקרסול וכף הרגל
  • ניתוח הלוקס ולגוס ואצבעות-פטיש.
  • ניתוח מטטרסלגיה (כאבים בכרית כף הרגל).
  • ניתוח דורבן או דלקת\קרע בגיד אכילס.
  • ניתוח קיבוע סוב-טאלארי.
  • ניתוחי שברים בקרסול וכף הרגל.
  • הערכת-נכות אורתופדית לנפגעי תאונות.
  • הכנת חוות-דעת משפטית לאחוזי נכות.

איך שחייה עשויה לשפר ולהועיל לבעיות אורתופדיות?

כאב פיזי גופני הנגרם מבעיות אורתופדיות כאלה ואחרות אינו נעים ועלול לגרום לפגיעה חמורה באיכות החיים ובתחושה הכללית של מי שסובל ממנו. יחד עם זאת, בשנים האחרונות ישנה מודעות הולכת וגוברת לנושא של הקלה על כאבים ומציאת פתרונות לבעיות שטרם הוכחו כיעילים. בזכות פתרונות אלה יכולים הסובלים מכאבים להבין שהסבל שלהם אינו גזירת גורל וישנן דרכים רבות להקל עליו או אפילו להפיג אותו לגמרי.

בתקופה האחרונה מחלחלת ההבנה ששחייה בבריכה עשויה להועיל רבות לבעיות אורתופדיות ונמצאו אפילו הסברים מדעיים מניחים את הדעת לכך. מכיוון שהמים עוטפים את הגוף מכל הכיוונים - יכולים העצמות והשרירים להיות רפויים, לנוח ולמצוא בזרימת המים את ההכוונה לאן שצריך. מדובר על פעילות גופנית לכל דבר אך אין היא מפעילה לחץ על השרירים ומערכת השלד ולכן היא מועילה מאד ומסייעת להקלה על כאבים שמקורם בבעיות אורתופדיות.
 

כיצד אפשר להקל על הבעיות בעת השהייה במים?

כיום ניתן להקל על הבעיות במגוון רחב של צורות ודרכים:

* שחייה טיפולית - מדובר על שיעורי שחייה בטכניקה מיוחד המיועדת למי שסובל מבעיות או כאבים. המדריך או המטפל מתאים באופן אישי את התנועות הטיפוליות למטופל על מנת להשיג עבורו את התוצאות הטובות ביותר.
* שחייה רגילה - מי שבשל הבעיות האורתופדיות שמהן הוא סובל נמנע מביצוע פעילות גופנית - יכול לשחות ולראות בשחייה פעילות לכל דבר ועניין. כיום ידוע שהשחייה משפרת את חילוף החומרים בגוף, עשויה לשפר את הסיבולת לב ריאה וגם יכולה לתרום רבות לשיפור הכושר הגופני.
* שילוב של שחייה עם טיפולי מגע - למים יש השפעה מרגיעה מאד על הגוף. כאשר עושים שימוש באביזרי ציפה אפשר להגיע למצב של הרפיה מלאה לגמרי ולאפשר מנוחה מוחלטת לכל הגוף.
 

מהם היתרונות של שחייה כפעילות גופנית?

כאמור, למים יש השפעה מיטיבה מאד על איברי הגוף כולו. בין אם מדובר בבריכה פרטית המותקנת בחצר הבית ובין אם מדובר בבריכה ציבורית - כל שהייה או שחייה במים עשויה לשפר את התחושה הכללית של הגוף ולתת מרגוע של ממש לשרירי הגוף הדואבים. מעבר לכך, לשחייה כפעילות גופנית יש כמה יתרונות נוספים:

1. בנוסף לתחושת המרגוע והעיטוף של המים - הם יוצרים התנגדות לתנועות הגוף.
מכאן שהתרגילים והפעילות מתבצעים באיטיות רבה.

2. המים מתאימים את עצמם גם למיקום והתנוחה של הגוף וגם לקצב הפעולה של השוחה.
אין צורך בביצוע התאמות מיוחדות מלבד האטת או הגברת קצב השחייה על פי הצורך או הרצון.

3. כאשר הפעילות מבוצעת בחלקה מעל פני המים וחלקה מתחתם - מתאפשרת התפשטות של שלווה רגשית ומנטלית על השוחה והוא חש מנותק מתלאות השגרה והיומיום. ניתוק זה מאפשר לו להיות מודע לכל אזור בגוף שלו ולעשות מה שצריך על מנת לשפר את האימון ואת התוצאות שאליהן הוא שואף להגיע.

מכאן קל להבין ששחייה מתאימה מאד כפעילות גופנית גם עבור מי שנאסר עליו לקיים פעילות מסוגים אחרים בשל מצבו הבריאותי. חשוב מאד להתייעץ עם רופא או איש מקצוע בטרם מחליטים להתחיל לשחות על מנת שלא לגרום נזק נוסף לגוף, לשרירים או למערכת העצמות. זו הסיבה שאנשים רבים בונים בריכות ביתיות, פרטיות בחצרות הבתים שלהם. הם מבינים את הפוטנציאל הטמון בשחייה כפעילות גופנית סדירה ונוח להן הרבה יותר שהבריכה צמודה לבית ואין שום טרחה בהגעה לבריכה על מנת לשחות ולשפר את ההרגשה הכללית. חשוב לדעת, בנוסף, שהשחייה מתאימה לכל אדם בכל גיל.
כל הזכויות שמורות למרכז הישראלי לרפואת הקרסול וכף הרגל
בניית אתרים אי.קיי.דיזיין  בניית אתרים אי.קיי.דיזיין